Christian Dior

 

Mados dizaineris Christian Dior gimė 1905 metų sausio 21 dieną La Manšo provincijos Granville miestelyje. Jis buvo antrasis vaikas iš penkių šeimoje. Po kelių metų šeima persikėlė į Paryžių ir apsigyveno Passi rajone. Dior niekada daugiau nepaliko šios vietos. Jau vaikystėje atsiskleidė meniniai sugebėjimai, tačiau siekį mokytis Dailiųjų menų mokykloje nutraukė tėvai, kurie svajojo apie diploamtinę sūnaus karjerą.

 
1928 metais Dioras ir dailininkas bei aktorius Žakas Bonžanas atidarė privačią Dailės galeriją, kur pardavinėjo senųjų meno meistrų ir dar niekam nežinomų dailininkų paveikslus. Galerija išgarsėjo ir tapo populiari, tačiau Kristiano Dioro gyvenime atėjo tasmsusis periodas. 1929 metais bankrutavo tėvas, o 1931 metais mirė motina. O jau po kelių mėnesių jis grįžo iš kelionės po Sovietų Sąjungą, kur lankėsi su jaunų architektų grupe. Grįžęs jis rado uždarytas bankrutavusios galerijos duris.

 
Tik 1935 metais, po kelių bedarbystės metų, pusiau skurdaus egzistavimo ir apatijos, ir po tuberkuliozės, Dioras rado prieglobstį pas dailininką ir aktorių Žaną Ozenną. Kristianas ėmė kurti teatro kostiumus. Netrukus prasidėjo bendradarbiavimas su populiaraus aikraščio „Figaro“ madų skyriumi. Dar kelis metus jis dirbo dizaineriu pas Robertą Pige ir Liusjeną Lelongą. Pigė mokė elegancijos ir paprastumo, o Lelongas išmokė amato, technologijos, įskiepijo meilę rankų darbui ir jautrumą medžiagai.

 
1946 metais bendradarbiaudamas su finansistu Marseliu Bussaku atidarė savo Namus Montenio aveniu. Po metų, nenutraukdamas kolekcijų kūrimo Dioras įsisavino licenzijų arba patentų pardavimo sistemą visiems aksesuarams, kurie yra gaminami ne pačiuose Dioro namuose, o kitose įmonėse.

 
Lygiagarečiai pradėjo veikti firma „Dior Parfumes“, ir jau 1947 metais pasirodė kvepalai „Miss Dior“, po jų ėjo „Diorama“ ir „Diorissimo“. 1985 metais sukurti kvepalai „Poison“, o 1991 – „Dune“, 1998 metais – „Dolce Vitta“. Ir šiuo metu Dior Kosmetikos namai turi galingas tyrimo laboratorijas. Tai vienas iš labiausiai inovacinių aukštosios kosmetikos ženklų.

 
Sėkmė lydėjo Diorą ne tik mados podiumuose. Jis dalyvavo statant 15 filmų, ir sukūrė kostiumus aktorėms Avai Gardner, Marlen Dietrich bei Hičkoko bei Marko Robinsono filmams.

 
Po jo mirties 1957 metų spalio 24 dieną mados namų vadovu tapo Yvas Sen Loranas, kurio talentą savo laiku ir pastebėjo žymusis kutiurje.