Donna Karan

 

Donna Karan (mergautinė pavardė – Faske) gimė 1948 metų spalio 2 dieną Manheteno pakraštyje. Jos tėvas buvo siuvėjas ir mirė kai Donnai buvo 3 metukai. Motina Helen dirbo manekene demonstracinėje salėje ir netrukus po vyro mirties ištekėjo už kolegos, kuris taip pat dirbo mados versle. Todėl Donnai buvo savaime suprantamas mados pasaulis. Dar mergaitė pradėjo piešti ištisas kolekcijas sau. Tai buvo jos mėgstamas žaidimas.
 
Baigusi vidurinę įstojo į Niujorko Parsono Dizaino mokyklą (Parson's School of Design), tačiau jos nebaigė, nes modeliuotoja Anna Kliain pakvietė ją dirbti savo Namuose. Likimas lėmė ir taip susiklostė aplinkybės, kad 1971 metais mirus Annia Kliain, Donna tapo vyriausia jos Namų modeliuotoja.
 
Tuo metu ji jau buvo ištekėjusi už verslininko Marko Karano, kuris valdė kelias parduotuves. Tačiau nepaisant nėštumo jai teko dirbti. Jai pavyko sukurti kolekciją ir pagimdyti nuostabią dukrą. Dabar graži ir protinga jauna moteris Gabriela dirba kartu su motina. Tačiau Donna iki šiol graužiasi, kad negalėjo visiškai pasišvęsti naujagimei dukrai.
 
Dešimt metų kruopštaus ir atkaklaus darbo pažymėti prestižinėmis "Coty Awards“ premijomis už kūrybinę veiklą Annos Kliain Namuose. Didžiulę sėkmę lėmęs likimas parengė jai staigius posūkius. 1983 metais ji išsiskyrė su vyru, kad ištekėtų už skulptoriaus Stiveno Vaiso. Nauja santuoka tapo ne vien dviejų mylinčių žmonių sąjunga, tačiau ir profesionalų sąjunga, suteikusi galimybę pradėti savo verslą. Jo projektą palaikė stambiausi Annos Kliain Namų akcininkai – Japonijos grupė „Takihyo“.
 
1985 metų rudenį Donna parodė pirmąją kolekciją. Po pasirodymo spauda ir pirkėjai buvo vieningi – Donna Karan ryžtingai žengia į Mados istoriją siūlydama galingą, švarų ir novatorišką požiūrį. „Donna Karan Collection“ tapo Amerikos bestseleriu. Vos per kelis metus iš nedidelės atelje namų svetainėje, kuri buvo perdaryta į cechą, Donnos pirmagimis virto į visame pasaulyje žinomą "Donna Karan New York Company“. Dabar joje dirba 1540 žmonių ir beveik 100 dizainerių. Komanda yra padalinta į devynias grupes. Kiekviena grupė turi savo vadovą, tačiau viską griežtai kontroliuoja ponia Karan. Savo kompanijos tarnautojus ji laiko „viena didžiule šeima“. Tačiau „giminystės jausmai“ netrukdo Donnai reikalauti iš savo darbuotojų maksimalaus atsidavimo. Ka liečia ją pačią, tai ji yra apsėsta darbu ir labai reikli sau bei kitiems.
 
Viskas vyksta taip pat: auga kolekcijų, drabužių linijų ir prekybinių taškų skaičius. Pirmoji Donna Karan New York pret-a-porte linija sukurta iš septynių lengvų ir paprastų elementų: body, legginsai, suknelės, sijonai, palaidinės, liemenės, kelnės ir aksesuarai. Šiuo metu tai yra isškirta į dvi skirtingas kolekcijas – „Donna Karan Collection” ir “Donna Karan Signature”. Septyni “paprasti” elementai nepamainomai dalyvauja firmos programose su "Essential” ženklu. O po DKNY ženklu Karan stengiasi perduoti megapolio Niujorko dvasią ir energiją. Šis ženklas paleistas 1989 metais, o siūlomi modeliai tapo baziniais orientyrais kasdieniams rūbams, kurie pasižymi aukšta kokybe. Beje pati Donna prisipažino, kad idėja sukurti šią liniją priklauso jos dukrai. Pasirodė ir „DKNY Jeans“ linija. Nuo 1997 metų pavasario DKNY gamina moteriškus rūbus žymėdama ir kitais ženklais: D, DKNY Classic, DKNY Active.

Parengė Arnoldas Stasiulis

2005 02 21