Pierre Cardin

 

Mados istorijoje yra kelios legendinės asmenybės, tapusios šio meno, vadinamo mados dizainu, simboliais. Viena iš tų legendinių asmenybių yra Pjeras Kardenas (Pierre Cardin). Įžymusis metras mėgsta kartoti: „Tam kad taptum kutiurje, turi juo gimti“.
 
Pierre Cardin gimė 1922 metų liepos 7 dieną netoli Venecijos, bet augo Prancūzijoje. Jo tėvas buvo vyndarys ir sūnus galėjo tęsti šeimyninį verslą. Tačiau jo netraukė tėvo amatas. Nuo 14 metų mokėsi pas vyriškų drabužių siuvėją iš Viši – Manbi.
 
1944 metais atvyko į Paryžių. Jį lydėjo sėkmė. 1945 – 1950 metais dirbo "Madam Paquin", "Elsa Schiaparelli" ir "Christian Dior". mados namuose asistentu 1947 metais kūrė kostiumus įžymiojo poeto ir dramaturgo Žano Kokto (Jean Cocteau) filmui „Gražuolė ir Pabaisa“ ("Beauty and The Beast"). 1950 metais atidarė nedidelę studiją Paryžiuje, kur kūrė kostiumus teatro spaktakliams.
 
1953 metais sukūrė pirmąją haute couture kolekciją moterims. 1954 metais atsidarė pirmoji moteriškų rūbų parduotuvė „Eva“ ir sukurta kolekcija "Robes Belles". Po po jos atsidarė parduotuvė vyrams „Adam“ (1957). 1957 metais pristatė 120 modelių kolekciją, kuri susilaukė neregėtos sėkmės. 1958 metais sukūrė unisex stiliaus kolekciją.
 
Cardin tapo aukštosios mados Sindikato nariu. Nepriekaištinga kokybė, medžiagų išrankumas ir koncepcijos originalumas traukė pačią reikliausią publiką. Dabar metinė firmos apyvarta siekia 12 milijardų dolerių. Tai aukščiausias pasiekimas pasaulio stilistų tarpe. Be to Kardenas yra savo teatro kolektyvo savininkas ir vadovas. Ši trupė surinkta prieš daugelį metų. Ji pati išaugo į profesionalų kolektyvą.
 
1959 metais Pjeras Kardenas sukūrė ir Paryžiaus universalinėje parduotuvėje parodė kolekciją, kurią pradėjo gaminti serijiniu būdu. Tokiu būdu jis pirmasis iš mados diktatorių pradėjo populiarinti aukštąją madą tarp paprastų žmonių.
 
1960 metais pirmasis iš dizainerių sukūrė vyriškų rūbų kolekciją įnešdamas revoliucines idėjas į vyrišką stilių, sukurdamas ypatingą požiūrį į švarkų ir kelnių spalvas. Vyriški Kardeno rūbai visada derino savyje elegantiškumą ir komfortą. Šešiasdešimtaisiais "Pierre Cardin" švarkas su maža apykakle ir siauros kelnės su sagomis buvo panaudotas kaip sceninis „The Beatles“ kostiumas. Tačiau netrukus ši mada paplito po visą pasaulį.
 
Tais pačiais metais išgarsėjo savo kolekcija "Space Age Collection" Ir pradėjo licenzijuoti savo gaminius.
Jis išplatino 900 licenzijų 140 pasaulio šalių. 200 000 žmonių gamina "Pierre Cardin" ženklu pažymėtus gaminius. Jo studijos ir laboratorijos per metus paruošia 20000 eskizų keturiomis kryptimis – Amerika, Afrika, Azija ir Europa.
 
1962 metais Cardin pradėjo pardavinėti savo modelius prestižinėje Paryžiaus parduotuvėje Printemps, tuo pačiu suartindamas aukštąją madą su platesniu vartotojų ratu. To meto žurnalas „Elle“ pavadino jį „mados demokratizatoriumi“. O profesionalai aštriai kritikavo jį. Dizaineris atsakydavo, kad panaši praktika jau senai egzistuoja Didžiojoje Britanijoje – „Harrods“ ir Jungtinėse Valstijose - "Lord&Taylors“.
 
1963 metais sukūrė kvepalus „Pierre Cardin“.
 
Cardin taip pat išgarsėjo savo „Kosminio amžiaus kolekcija“ (1964), kurioje buvo kombinezonas “katytė”, tamprios odinės kelnės, sportiniai kostiumai su peteliais ir šalmo formos galvos apdangalai. Įkvėptas pirmųjų žmogaus žingsnių Mėnulyje Pjeras Kardenas sukūrė praktišką unisex liniją „Cosmokorps“.
 
1967 metais jis sugalvojo liemenes su asimetriškais užtrauktukais ir žemai nuleistais metaliniais juosmenimis.
1969 metais panaudojo vinilą, plastiką ir odą, kuriuos padažė sidabrine spalva.
1977 metais Paryžiuje atidarė galeriją Evolution. Joje surinko ekskliuzyvinius baldų ir aksesuarų pavyzdžius.
1979 metais tapo pirmuoju vakarų dizaineriu, kurrio modeliai per “geležinę uždangą” atvežti į Kiniją.
1988 metais sukūrė naujus siluetus, jo modelių siūlės siūtos viela, o sijonų audinys – su tatuiruočių motyvais.
1980-1996 metais atidarė visą eilę specializuotų "Pierre Cardin" parduotuvių Sofijoje, Budapešte, Londone, Rygoje, Sankt- Peterburge, Tiranoje ir kituose pasaulio miestuose.
1986 metais Pjeras Kardenas pasirašė pirmą kontraktą dėl savo kolekcijos gamybos Rusijoje.
 
1991 metų birželio mėnesį keturiasdešimties metų veiklai pažymėti Pjeras Kardenas surengė 50-ies modelių demonstravimą Maskvos Raudonojoje aikštėje prieš 200 000 žmonių auditoriją. Tais pačiais metais sukūrė juvelyrinių gaminių kolekciją “Chernobyl” po UNESCO egida. Lėšos nuo šių gaminių paskirtos nukentėjusių Černobylio katastrofoje gydymui.
 
1996 metais 26-ųjų Olimpinių žaidynių Atlantoje garbei sukūrė specialią drabužių kolekciją. Tais pačiais metais Paryžiuje demonstravo kolekciją " EVOLUTION" 16-25 metų pirkėjams.
 
Kardenas yra vienas iš nedaugelio dizainerių, kurie moka ir piešti, ir kirpti, ir siūti. Jis nuolat stebino pasaulį savo fantazija. Jo stilius unikalus ir nepavaldus mados kaprizams, o energija neturi ribų.
 
Savo kūryboje jis laikosi geometrinio stiliaus. Kartais gali kilti įspūdis, kad Kardenas fanatiškai prsirišęs prie apskritimų, kvadratų ir spiralių. Tuo pačiu metu nebijo būti perdėm dekoratyvus, naudodamas kaltus metalinius žiedus, minštus kalnierius – lapelius, dirbtines gėles ir didžiules sagas. Kardenas mėgsta aprengti modelius grakščiais, plačiais paltais, ilgais laisvais lietpalčiais, kurie primena karališkas mantijas.
 
Ypatingą vaidmenį Kardeno modeliuose vaidina audiniai. Pirmenybę metras teikia trikotažui (džersiui), elastikui, šifonui ir vinilui. Kažkada dėl potraukio šilkui, kritikai vadino Kardeną „šilko baronu“. Kardenas visada teikė pimenybę ryškiom ir švariom spalvom.
 
Kardenas žinomas ir kaip dizaineris. Jis užpatentavo virš 500 išradimų ne tik rūbų modeliavime, bet ir architektūroje, transporte, reklamos sferoje ir renginiuose. Žurnalas „Time“ pavadino Kardeną gudriu fanatiku, kursi įsigudrino parašyti savo vardą ant visko, ką galima prikalti, priklijuoti, prisiūti, prisukti, pririšti. Tiražuoti arba išpilstyti į butelius, uždaryti, atidaryti ir vartoti. Daugiau kaip 160 milijonų žmonių perka daiktus su ženklu „Pierre Cardin“. Iš tiesų Kardenas turi teisę žymėti savo vardu daugybę įvairių aksesuarų ir namų apyvokos daiktų.
 
Kas dėl rūbų, tai būtent Kardenas sugalvojo daugelį formų ir konstrukcijų, kurios įvairiu metu viešpatavo pasaulyje: tiesios ir siaurėjančios į apačią suknelės – „maišai“, sijonai – „statinaitės“, sijonai – „tulpės“, per klubus sulaikyti juostomis švarkai – „burbulai“, į dailidžių vinis panašūs metaliniai papuošalai, aplikacijos, griežto zigzago formos ir dvispalvių įstrižainių formos ornamentai, kiti viniliniai kantai ir krinolininiai „abažūrai“ po aptemptomis sukniomis.
 
Kardenas apdovanotas 24 prestižiniais tarptautiniais ir Prancūzijos apdovanojimais. 1974 metais jis tapo Garbės legiono ordino kavalieriumi, o 1988 metais įteiktas aukščiausias Vatikano apdovanojimas „Šventosios brangenybės“ ir Italijos ordinas „Už nuopelnus“. 1985 metais Kardenas išrinktas Prancūzijos dailiųjų menų akademijos nariu ir tapo „nemirtingu“ (taip Prancūzijoje vadinami garbės akademikai). 1990 metais Kardeno kolekcijos išstatytos Londono Viktorijos ir Alberto muziejuje (Victoria and Albert Museum). Tai laikoma didele garbe net įžymiems meistrams. Maestro savo menu sugebėjo užkariauti 170 šalių.
 
Pjeras Kardenas – mados revoliucionierius, vienas iš penkių pačių žinomiausių prancūzų nuo 1960 metų. Jau daugiau kaip 50 metų jo modeliai puikuojasi populiariausių tarptautinių žurnalų viršeliuose.
 
„Mano kuriamų rūbų stilius – tai drabužiai dar neegzistuojančiam gyvenimui, rytojui“

Aromatai:
Singuilier (1955)
Pierre Cardin pour Monsieur, Cardin de Pierre Cardin, Bleu Marine (1965)
Men`s Cologne (1972)
Cardin (1976)
Choc de Cardin (1981)
Paradoxe de Cardin (1984)
Maxim`s de Paris (1985)
Bleu Marine de Cardin (1986)